Jama ustna, a reszta organizmu
Zadbaj o cały organizm
Jama ustna to początek
Jama ustna odgrywa kluczową rolę nie tylko w procesie trawienia, ale ma również ścisły związek z ogólnym zdrowiem organizmu. Prawidłowe gryzienie i żucie to pierwszy etap przyjmowania pokarmu, który wpływa na dalsze etapy trawienia. Dobrze przeżuty pokarm jest łatwiej trawiony w żołądku i jelitach, co minimalizuje ryzyko dolegliwości trawiennych.
Choroby jamy ustnej, takie jak próchnica czy zapalenie przyzębia, mogą prowadzić do powstawania ognisk zapalnych, które stają się przyczyną przewlekłych stanów zapalnych. Nieleczone infekcje jamy ustnej mogą rozprzestrzeniać się na zatoki, wywołując ich zapalenie, a także wpływać na odległe organy; serce, nerki, mózg, stawy, prowadząc do poważnych powikłań zdrowotnych.
Z kolei w kontekście metali ciężkich, takich jak rtęć, która jest składnikiem amalgamatów stomatologicznych, detoksykacja przed i po ich usuwaniu jest kluczowa. Decydując się na usunięcie wypełnień amalgamatowych, należy wybrać gabinet, który stosuje protokół SMART. Nagromadzenie rtęci w organizmie może powodować liczne zaburzenia zdrowotne, dlatego odpowiednia opieka i detoksykacja mają istotne znaczenie.
Jama ustna ma szczególne znaczenie dla zdrowia całego organizmu.
Jama ustna: zapalenie przyzębia
Zapalenie przyzębia, a choroby cywilizacyjne
Warto uświadomić sobie związek chorób przyzębia z chorobami cywilizacyjnymi: naczyniowo-kardiologicznymi, neurodegeneracyjnymi i cukrzycą.
Przewlekłe zapalenie dziąseł i przyzębia sprzyja wytwarzaniu stanów zapalnych w organizmie, co może wpływać na rozwój miażdżycy, zwiększając ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Bakterie związane z chorobami przyzębia: Porphyromonas gingivalis i Treponema denticola, mogą przyczyniać się do rozwoju miażdżycy przez mechanizmy zapalne, które wpływają na naczynia krwionośne. Badania potwierdzają również związek bakterii Porphyromonas gingivalisi, występującej w chorobym przyzębiu z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera.
Badania dowiodły również związek między bakteriami Porphyromonas gingivalis, a pogrubieniem ścian tętnic, co przyczynia się do większego ryzyka chorób serca. Zależność między zdrowiem jamy ustnej a chorobami sercowo-naczyniowymi po raz pierwszy szczegółowo opisano ponad dekadę temu w Clinical Microbiology Reviews, gdzie wyjaśniono potencjalne mechanizmy tych powiązań.
Choroby przyzębia mogą zaostrzać przebieg cukrzycy, a sama cukrzyca zwiększa ryzyko rozwoju poważnych chorób przyzębia, tworząc dwukierunkową zależność między tymi schorzeniami. Kontrola przewlekłych infekcji przyzębia jest więc kluczowa dla skutecznego zarządzania cukrzycą w dłuższej perspektywie.
Biorąc pod uwagę związek między cukrzycą, chorobami naczyniowo-kardiologicznymi a zdrowiem jamy ustnej, coraz bardziej oczywiste staje się, że holistyczne podejście do zdrowia jamy ustnej odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób przewlekłych. Niewłaściwa higiena jamy ustnej może przyczyniać się do rozwoju lub pogorszenia takich chorób jak: cukrzyca, choroby serca, reumatoidalne zapalenie stawów, miażdżyca, choroba Alzheimera, a także może mieć wpływ na niską masę urodzeniową wcześniaków.
Mając diagnozę cukrzycy, szczególna troska o zdrowie jamy ustnej staje się niezwykle istotna. Infekcje przyzębia mogą zaostrzać przebieg cukrzycy, a jednocześnie cukrzyca zwiększa ryzyko rozwoju poważnych chorób przyzębia. Ta dwukierunkowa zależność podkreśla, jak ważne jest regularne monitorowanie stanu przyzębia i leczenie wszelkich infekcji. Dodatkowo, zdrowie jamy ustnej wpływa na ogólny stan zdrowia, w tym na układ sercowo-naczyniowy, co jest szczególnie istotne dla osób z cukrzycą, które są bardziej narażone na choroby serca. Holistyczne podejście do higieny jamy ustnej pomaga zapobiegać komplikacjom i wspiera skuteczne zarządzanie cukrzycą w dłuższej perspektywie.
To, czego nie widać gołym okiem
Mikrobiom jamy ustnej
W jamie ustnej bytują zarówno dobre bakterie, jak i patogeny wywołujące próchnicę czy choroby przyzębia.
Nasza jama ustna zasiedlana jest bakteriami pochodzącymi z dróg rodnych podczas porodu. Rodzice przekazują swoją florę bakteryjną dziecku również podczas kontaktu z niemowlakiem. Dlatego warto zadbać, aby flora bakteryjna w jamie ustnej była prawidłowa. Jak to osiągnąć?
- Poprzez właściwą higienę jamy ustnej, w tym regularne czyszczenie zębów i języka
- Używanie naturalnych past i płukanek bez silnych substancji przeciwbakteryjnych, które niszczą także dobre bakterie
- Leczenie próchnicy, chorób przyzębia i stanów zapalnych błony śluzowej
- Uzupełnianie diety w probiotyki, również stosowane miejscowo w jamie ustnej, np. w formie sprayu czy tabletek
Równowaga mikrobiomu jamy ustnej jest kluczowa dla zdrowia całego organizmu.