Bruksizm
Holistyczna terapia bruksizmu
Skąd się bierze bruksizm?
Przewlekły stres i napięcie w ciele mogą mieć wyraźny wpływ na nasze zdrowie, w tym na stan uzębienia. Do najczęstszych objawów tego problemu należą: ścieranie powierzchni zgryzowych zębów, ubytki przyszyjkowe, bóle głowy, bóle stawów skroniowo-żuchwowych (SSŻ), szumy uszne, migreny.
Ważne jest uświadomienie sobie, że te dolegliwości mogą wynikać z nagromadzonego stresu i napięcia w ciele. Świadomość przyczyn problemu to pierwszy krok do jego rozwiązania.
Znalezienie odpowiedniej metody relaksacji i radzenia sobie ze stresem jest kluczowe. Warto rozważyć różne formy terapii, które mogą pomóc w redukcji napięcia, takie jak:
Dzięki odpowiedniej terapii, możesz nie tylko złagodzić objawy, ale również poprawić jakość życia, znajdując sposób na skuteczne radzenie sobie z przewlekłym stresem.
Agnieszka Szcześniak-Topór
Lek. stomatolog
z holistycznym podejściem do zdrowia
Choroba cywilizacyjna
Czy Ciebie też dotyczy?
Bruksizm staje się chorobą cywilizacyjną, dotykającą coraz większą liczbę osób. Nadmierne napięcie mięśni odpowiedzialnych za ruch żuchwy, szczególnie silnych mięśni żwaczy, jest kontrolowane przez układ nerwowy, podobnie jak wszystkie mięśnie w ciele.
Stres i napięcia z całego organizmu przenoszą się na mięśnie żwaczy, co prowadzi do ścierania zębów oraz uszkodzeń i dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
Czy obserwujesz u siebie następujące objawy?
Holistyczna Terapia Bruksizmu
Jak sobie radzić z bruksizmem?
Alternatywą dla botoksu, stosowanego w celu zmniejszenia napięcia mięśni przy silnych dolegliwościach bólowych, może być seria zabiegów akupunktury i/ lub moksoterapii w połączeniu z fizjoterapią stomatologiczną.
Takie podejście nie tylko łagodzi objawy, ale również pomaga w długotrwałym zmniejszeniu dolegliwości. Dodatkowo, znalezienie skutecznych metod relaksacji i radzenia sobie ze stresem może leczyć bruksizm w sposób przyczynowy, a nie jedynie objawowy, jak ma to miejsce w przypadku stosowania botoksu.
W stanie przewlekłego stresu nasz autonomiczny układ nerwowy nie jest zrównoważony: przeważa jego część współczulna, odpowiedzialna za stan „walki albo ucieczki”, poziom kortyzolu i adrenaliny jest podwyższony, a mięśnie (w tym mięśnie żwacze) są w stałym napięciu. Aktywacja części przywspółczulnej autonomicznego układu nerwowego, odpowiedzialnego za regenerację, trawienie, relaksację, detoksykację jest kluczowa dla naszego zdrowia, w tym dla poradzenia sobie z problemem bruksizmu.
Techniki aktywujące przywspółczulną część autonomicznego układu nerwowego są ważna częścią Holistycznej Terapii Bruksizmu, którą polecam wszystkim cierpiącym na bruksizm pacjentom stomatologicznym.
Ważne jest uświadomienie sobie, że bruksizm wynika z nagromadzonego stresu i napięcia w ciele. Świadomość przyczyn problemu to pierwszy krok do jego rozwiązania.
Przeczytaj więcej o zaletach akupunktury i moksoterapii.