WYBIELANIE ZĘBÓW

26 Apr WYBIELANIE ZĘBÓW

 

Białe zęby to podstawa zdrowego uśmiechu, a także dobre samopoczucie i pewność siebie. Wybielanie zębów jest najczęściej stosowanym zabiegiem we współczesnej stomatologii estetycznej. Doceniane jest zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn.

Sposoby wybielania zębów

Zęby można wybielać na wiele sposobów, ale jedynie wybielanie medyczne, które jest częścią stomatologii estetycznej, można uznać za skuteczne i bezpieczne, gdyż wykonywane jest po okiem lekarza stomatologa. Istnieją dwa sposoby profesjonalnego wybielania zębów: wybielanie zębów w gabinecie lampą, oraz wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie.

Zabieg wybielania musi być poprzedzony profesjonalną higienizacją, zabezpieczeniem ubytków próchnicowych oraz określeniem progu pobudliwości bólowej i żywotności zębów.

Wybielanie zębów lampą

Zabieg wybielania zębów w zaczyna się od przeglądu stanu jamy ustnej, który wykonuje lekarz stomatolog oraz ustaleniu przy pomocy wzornika jaki kolor mają zęby przed zabiegiem wybielania. Następnie lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna nakłada na powierzchnię zębów specjalny żel wybielający, zawierający nadtlenek wodoru jako czynnik aktywny oraz dodatkowe substancje, które zapobiegają zbyt dużej nadwrażliwości w trakcie wybielania. Żel wybielający jest aktywowany przez światło lampy. Światło lampy sprawia, że żel wybielający znacznie szybciej niż w przypadku innych metod wybielania zaczyna przechodzić przez szkliwo do zębiny. Widoczne przebarwienia są rozbijane na mniejsze oraz utleniane. Rezultatem tych reakcji chemicznych są widocznie wybielone, lśniące zęby, jaśniejsze od 5 do 14 stopni w skali Vita Classic Shade Guide.

Wybielanie zębów w domu nakładkami

Pacjent otrzymuje od lekarza nakładki wykonane na podstawie wcześniej pobranych wycisków, oraz specjalny żel wybielający. Lekarz stomatolog wyjaśnia jak aplikować żel do nakładek i na jaki czas je zakładać. W domu pacjent w prosty sposób umieszcza nakładkę wypełnioną żelem na zębach i pozostawia ją na całą noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Kuracja trwa około 10 dni w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów. Efekt pojawia się stopniowo, wraz z czasem użytkowania nakładek.

 Kiedy nie można wykonać zabiegu wybielania?

Z wybielania powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące, osoby chore na epilepsję lub chorobę Parkinsona. Wybielanie zębów jest również przeciwwskazane u osób z ubytkami próchnicowymi, bardzo intensywną nadwrażliwością zębów (możliwość nasilenia objawów), stanem zapalnym dziąseł. Wybielać zęby można po 16 roku życia, kiedy ich rozwój jest już całkowicie zakończony. Jeśli mają Państwo wątpliwość, czy kwalifikują się do zabiegu, zapraszamy na konsultację do naszego gabinetu podczas której lekarz stomatolog przeprowadzi wywiad oraz badanie stomatologiczne.

Utrzymanie białego uśmiechu po wybielaniu

Utrzymanie się efektu wybielania zależy przede wszystkim od takich czynników jak : dieta, palenie papierosów i odpowiednia higiena jamy ustnej. Poza tym dla utrzymania efektu wybielanie zębów należy powtarzać lub wykonywać wybielanie przypominające. Ważne jest stosowanie pasty podtrzymującej efekt oraz prawidłowo wykonywane zabiegi higienizacyjne w domu.

wyb