Dlaczego należy uzupełniać brakujące zęby?

29 Jun Dlaczego należy uzupełniać brakujące zęby?

Brakujące zęby

Wiele osób zastanawia się, dlaczego należy uzupełniać brakujące zęby? Odpowiedź jest bardzo prosta – dla zachowania zdrowia! Usunąłem ząb. Co teraz? Przede wszystkim, pojawia się problem estetyczny. Brak zęba, zwłaszcza w odcinku przednim uzębienia zdecydowanie zwraca uwagę i może być przyczyną niskiej samooceny. To jednak tylko powierzchowny problem. Gorsze zmiany to te natury fizjologicznej. Pozostawiona szpara w uzębieniu naturalnie powoduje, że sąsiadujące z nią zęby nachylają się ku sobie, aby tę szparę zapełnić. Pod wpływem sił pojawiających się w czasie żucia, zęby te mogą być wyważane z dziąseł. Ząb z przeciwstawnego łuku, jeśli nie ma oparcia, zaczyna się wydłużać. To prowadzi do problemów w czasie ruchów bocznych żuchwy i jest często przyczyną konieczności jego usunięcia. Dodatkowo w szparze po zębie zbierają się resztki jedzenia, zachodzą procesy gnilne i pojawia się nieprzyjemny zapach z ust.

GORSZE TRAWIENIE

Należy pamietać ,że jama ustna to pierwszy odcinek przewodu pokarmowego, gdzie następuje formowanie kęsa pokarmowego i wstępne trawienie pokarmu .
Brak zębów sprawia, że do żołądka trafia niepogryziony i nienadtrawiony pokarm, co wpływa na jego gorsze trawienie i przyswajanie, co często prowadzi do dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Od pustki do stanu zapalnego

Usunięcie zęba jest nierzadko koniecznością. Jednak to nie koniec problemów, jakie dany ząb może powodować. Jeśli pozostawimy po nim wolną przestrzeń, w krótkim czasie możemy spodziewać się rozwoju stanu zapalnego. A ten może prowadzić do dalszych konsekwencji, jakimi są potrzeba usunięcia innych zębów, zapalenie zatok przyszczękowych, a nawet choroby neurologiczne!

Starczy uśmiech ? Nie dziękuję!

Nikt nie chce wyglądać na więcej lat, niż wygląda. Niestety, braki w uzębieniu dodają nam lat.
Pogłębiają się zmarszczki wokół ust, skóra twarzy i szyi wiotczeje. Profil twarzy zmienia się niekorzystnie. Dodatkowo, jak napisaliśmy wyżej, mogą powodować daleko idące zmiany w całej jamie ustnej – przechylanie się pozostałych zębów, wydłużanie innych, wady zgryzu, obniżenie wysokości zwarcia. A to prowadzi do znacznej zmiany w symetrii jamy ustnej, która w skrajnych wypadkach może być nieodwracalna. Powstałe wady zgryzu i obnizona wysokość zwarcia są częstą przyczyną dolegliwości bólowych głowy i stawu skroniow-żuchwowego.

Co można zrobić?

Kiedy dokonujemy ekstrakcji, najlepiej od razu zasięgnąć opinii stomatologa, odnośnie sposobu jego uzpełnienia. W sprzyjających warunkach możliwe jest nawet wkręcenie implantu bezpośrednio po ekstrakcji zęba, na tej samej wizycie. Jeśli jednak doszło do zapalenia kości wokół usuwanego zęba to z imlantem trzeba będzie poczekać do wygojenia rany. Możliwe jest też uzupełnienie brakującego zęba za pomocą mostu protetycznego, mostu adhezyjnego z włókna szklanego lub protezy ruchomej. jakim czasie zalecałby wstawienie implantu. Najczęściej podaje się termin do kilku tygodni po usunięciu zęba – jednak termin ten może się wahać ze względu na powód, dla którego ząb został usunięty i prędkości gojenia się rany.

Gabinet dentystyczny | Bezbolesne leczenie zębów | Dobry stomatolog